אודות הארכיון

להקת המחול ענבל פינטו ואבשלום פולק מזמינה אותנו לגלות יקום משתנה, מתחדש ומתרחב באופן בלתי פוסק. במשך למעלה מעשרים שנות יצירה כל עבודה של הלהקה מהווה עולם ייחודי, עם משמעות והיגיון פנימי, המציג רגשות ורעיונות באמצעות תנועה, דמויות, תלבושות, תפאורה ומוזיקה. עולמות אלה הם בני-חלוף, המתעוררים לחיים ברגעים קסומים בודדים על הבמה ואז – האורות כבים, והם נעלמים.

ארכיון זה הוא מפת הניווט בממלכת הארכיון הווירטואלית, ובעזרתה אפשר לגלות שוב עולמות אלה בטקסט ובתמונות.

מהיכן מגיח רעיון? בחשכה, בפינות החבויות של המחשבה, במסתרים. לעתים רגש מסוים, חפץ או מנגינה מעוררים בנו זרימה של אסוציאציות. האמנויות מחברות אותנו לעולם נסתר של דמיון, עולם של יצירה שהוא עצמו נוצר מחומרי היום-יום ביד המקרה. מתוך האפלה מגיח הבלתי-צפוי, המפתיע, ואנו צוחקים, לעתים, בחצי חיוך, מזהים משהו מן המוכר. ענבל פינטו ואבשלום פולק יוצרים על הבמה עולמות המחברים אותנו ליקום חבוי דרך דימויים, סמלים ואסוציאציות. במפגש זה בין הגלוי והנסתר כל יצירה, כל מופע, מייצרים סיפורים חדשים, מסעות חדשים – על הבמה, מאחורי הקלעים ובסיורים ברחבי העולם.

הארכיון טומן בחובו את סיפורה של להקת המחול ענבל פינטו ואבשלום פולק. אין זה סיפור אחד בלבד, כי אם שרשרת סיפורים הנארגים ונשזרים זה בזה, המחוברים בשפה סמלית עשירה, רוויה בדימויים ורעיונות והמביעה נוכחות ונקודת מבט ייחודית.

הארכיון הוא כעין מחסן ענק וירטואלי המכיל את קסם הבמה ואת המסתורין מאחורי הקלעים. המבקר בו יכול לשוטט אחר התפתחותו של רעיון, מסקיצה ראשונית דרך חזרות בסטודיו ועד לפרמיירה על הבמה. משם נוכל להצטרף ללהקה לסיור הופעות ביפן, באיטליה, בנורווגיה או בקולומביה, ולגלות ארצות אלה דרך עיני הרקדנים והיוצרים.

שיתוף פעולה היה מאז ומתמיד במרכז העשייה של הלהקה – עם הרקדנים המבצעים והמפרשים את היצירות, עם מעצבי התאורה ופס הקול, אמנים, מוזיקאים וכוריאוגרפים.  האנשים אלה המופיעים על הבמה – מאופרים, חובשים כובעים, פאות פרועות, מעוטרים בסרטים אדומים, בגדי גוף צבעוניים או מרחפים על פני הבמה בשמלות לבנות. ואלה שלעולם אינם נראים, היושבים בחשכת האולם מול לוח התאורה, ואלו המנהלים את המשרד.

שוטטו בגלריית התמונות, גלו שיתופי פעולה של הלהקה והכירו את חבריה בעבר ובהווה.

הארכיון הוא כמו מפת אוצר. כל ביקור בו יוצר מסלול שונה על המפה, מפגש בין עולמות דמיוניים, היכרות עם האנשים היוצרים אותם, ומאפשר איסוף אינספור חוויות בדרך.

איילת דקל


:ועד מנהל
ד"ר איתמר בורוביץ – יו"ר
ד"ר דוד שפירא
דליה גוטמן
נעמי קוליץ
ליאור רייטבלט


תודה מיוחדת לאיריס לנה ולהגר ציגלר על הייעוץ, הליווי והתמיכה בעת הקמת ארכיון הלהקה

:בתמיכת

Payis Great Things 3